از داستان‌هایی در اعماق اقیانوس گرفته تا ستاره‌های آسمان، این‌ها آثاری هستند که امسال بیش از همه ما را تحت تأثیر قرار دادند و به‌عنوان 9 کتاب علمی برتر شناخته شدند.

در 12 ماه گذشته، آتش‌سوزی‌های جنگلی رکوردشکنی در سراسر کانادا شعله‌ور شد و آتش‌سوزی غم‌انگیزی سراسر مائوی را فرا گرفت. قطعه ای از یک سیارک پس از یک ماموریت فضایی حماسی بر روی زمین فرود آمد و هوش مصنوعی به سرعت پیشرفت کرد. در اقیانوس‌های ما، یک فروند فرعی هنگام شیرجه مرگبار به سمت کشتی تایتانیک منفجر شد و اورکاها با شکستن سکان‌های قایق‌ها توجه ما را به خود جلب کردند.

در بین نوشتن و ویرایش مقالات درباره همه آن داستان‌ها، آثار غیرداستانی طولانی‌تر و درگیرتری را می‌خوانیم. از میان آن‌ها، ما ده مورد دلخواه خود را که بین دسامبر سال گذشته تا نوامبر امسال منتشر شده بود، انتخاب کردیم. آن‌ها از کتابی در مورد گروهی اختصاص داده شده به توانبخشی لاک‌پشت‌های زخمی، داستان آتش‌سوزی مخربی که در شهری در کانادا شعله‌ور شد، تا اثری در مورد اکتشافات شگفت‌انگیزی که توسط دانشمندان در حال کاوش در اعماق اقیانوس انجام شده است را شامل می‌شود. اکنون این 9 کتاب علمی برتر سال گذشته را که توسط سردبیران مجله اسمیتسونیان و همکاران مکرر آن انتخاب شده‌اند، بررسی کنیم:


1. آب و هوای آتش: داستانی واقعی از دنیای داغتر نوشته جان ویلانت

10 کتاب علمی برتر : هوای آتش
در سالی که آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه جنگل‌ها در سراسر کانادا موج می‌زد و دود آن آسمان آمریکای شمالی را ابری می‌کرد، و آتش‌سوزی جنگل‌های مائوئی شهر لاهاینا را در آتشی مرگبار سوزاند، دلخراش‌ترین کتابی که درباره تغییرات آب و هوایی خواندیم، یک جنگل ویرانگر را نشان می‌داد. یکی از 9 کتاب علمی برتر، در آب و هوای آتش، نویسنده جان ویلانت فیلمی هیجان انگیز درباره جهنمی فاجعه آمیز می‌سازد که در شهر فورت مک موری، آلبرتا، در ماه می 2016 شعله ور شد. و کل محله‌ها در زیر نوعی ابر pyrocumulus که معمولاً با آتشفشان‌ها مرتبط است، سوختند. تقریباً 100000 نفر را از آن‌جا تخلیه کردند که به پرهزینه‌ترین فاجعه در تاریخ کانادا تبدیل شد.

داستان Vaillant از تخریب فورت مک موری یک طوفان کامل را نشان می‌دهد. فورت مک موری در میان شن‌های قیر آلبرتا یا ماسه‌های قیری قرار دارد. ذخایر آن در کانادا یکی از بزرگترین ذخایر نفتی شناخته شده در جهان است و فورت مک موری در زمینه بازیابی، ارتقاء و حمل و نقل آن فعالیت پر انرژی دارد. سوخت فسیلی که از فورت مک موری می‌آید، وقتی سوزانده می‌شود، گازهای گلخانه‌ای را آزاد می‌کند که باعث تغییرات آب و هوایی و شرایطی می‌شود که در آن آتش‌سوزی می‌تواند رشد کند. Vaillant داستان صنعت شن‌های قیر، تأثیرات تغییرات آب و هوایی و تخلیه شهر با بند سفید را در یک زنگ هشدار ترسناک از واقعیت جدید ما در مورد آتش‌سوزی‌های جنگلی به هم می‌پیوندد.-Joe Spring

 

2. از زمان و لاک پشت‌ها: اصلاح جهان، پوسته توسط پوسته شکسته اثر سی مونتگومری

کتاب علمی برتر از زمان و لاک‌پشت‌ها
لاک‌پشت‌ها حداقل 220 میلیون سال است که زمین را از بین می‌برند و از بیش از یک بار انقراض دسته جمعی جان سالم به در برده‌اند، از جمله انقراضی که دایناسورها را آزار می‌دهد. اما در یک لحظه زمین شناسی، انسان‌ها بیش از نیمی از 360 گونه شناخته شده خود را به انقراض نزدیک کرده‌اند. و در یک لحظه واقعی، حیواناتی که قرار است یک قرن یا بیشتر عمر کنند، می‌توانند کشته شوند – پس از اینکه پوسته‌هایشان توسط ماشین‌ها له شد، دهانشان توسط قلاب‌های ماهی گرفتار شد یا حوض‌هایشان توسط توسعه‌دهندگان تخلیه شد.

با این حال امیدی برای برخی از لاک پشت ها وجود دارد. لیگ نجات لاک پشت در ساوت بریج، ماساچوست، هر سال صدها لاک پشت بیمار را درمان می‌کند. در کتاب «زمان و لاک‌پشت‌ها»، نویسنده سی مونتگومری در بهار 2020 به تیم کوچک می‌پیوندد، درست زمانی که زندگی روتین برای کووید-19 یخ می‌زند. این کتاب سال او را با لیگ بازگو می‌کند، زیرا آن‌ها تخم مرغ را جوجه کشی کردند، آنتی بیوتیک تزریق کردند، پوسته‌های شکسته را ترمیم کردند و بیماران شفا یافته را به طبیعت بازگرداندند. نوشته‌های سرشار از حس مونتگومری خوانندگان را وارد عمل می‌کند: لاک‌پشت دریایی حیرت‌زده را تماشا می‌کنید که «در حرکت فوق‌العاده آهسته، اسباب‌بازی‌ای که باتری‌هایش تقریباً تمام شده است» را تماشا می‌کنید. بوی تالاب “بوی براده‌های مداد”؛ و روی «خزه‌هایی که با هر قدم بالشتک‌ها و خم‌کننده‌ها هستند» راه بروید. شما با بیماران مورد علاقه‌ای مانند Fire Chief، یک اسناپر 42 پوندی با ویلچر سفارشی، و لوسی، یک لاک‌پشت گرمسیری که با تکه‌های هندوانه جوان شده است، ارتباط برقرار خواهید کرد. بین صحنه‌های نجات خزندگان، مونتگومری از مقالات تحقیقاتی، داستان‌های خبری، رمان‌ها و شعر استفاده می‌کند تا درباره لاک‌پشت‌ها و گذر زمان فکر کند. با این حال، در نهایت، خزندگان زره پوش، “موجودات باستانی، بی‌شتاب و عمر طولانی”، چیزی هستند که به او کمک می‌کنند تا با مرگ و میر و پیر شدن صلح کند. – Bridget Alex

 

3. گذرگاه‌ها: چگونه اکولوژی جاده‌ها آینده سیاره ما را شکل می‌دهند اثر بن گلدفارب

گذرگاه‌ها: چگونه اکولوژی جاده‌ها آینده سیاره ما را شکل می‌دهند اثر بن گلدفارب
از ابتدای کتاب جذاب بن گلدفارب در مورد بوم‌شناسی جاده‌ها، گذرگاه‌ها، خواننده با حقایق شگفت‌انگیزی روبرو شده است. حدود 40 میلیون مایل از جاده‌ها زمین را احاطه کرده‌اند. در حالی که نیم قرن پیش 3 درصد از پستانداران ساکن در خشکی در جاده‌ها مردند، در سال 2017 این درصد چهار برابر شد. در این کتاب، گلدفارب جاده‌های کالیفرنیا به کانادا تا تاسمانی را شرح می‌دهد تا نشان دهد چگونه بر جهان طبیعی تأثیر گذاشته‌اند – و این شامل ما نیز می‌شود. او بررسی می‌کند که چگونه جاده‌ها بر همه چیز از پروانه‌ها گرفته تا شیرهای کوهی و قورباغه‌ها تأثیر گذاشته‌اند.

سفر او فقط بازگویی تجربیات ناگوار نیست. او به مکان‌هایی نگاه می‌کند که مهندسان روگذر و زیرگذر ساخته‌اند و در نتیجه حیوانات و انسان‌ها از آن سود برده‌اند. برخی از این آثار گران هستند، اما تصادفات حیوانات بیش از 8 میلیارد دلار در سال برای ایالات متحده هزینه دارد، بنابراین اصلاحات لازم است. به عنوان مثال، زیرگذر ناگت کانیون، که در وایومینگ ساخته شده است، سالانه از 95 تصادف با حیوانات جلوگیری می‌کند و به همین دلیل هزینه خود را در عرض پنج سال پرداخت می‌کند. گلدفارب با ذکر مثال‌های جالب بسیاری از کارهای درست انجام شده، ما را دعوت می‌کند تا آینده‌ای از جاده‌ها را در نظر بگیریم که می‌تواند بسیار روشن‌تر باشد، اگر فقط اخلاقی را اتخاذ کنیم، که در آن جاده‌ها به جای تسخیر زمین، آن را در آغوش می‌گیرند. –J.S.

4. Starborn: چگونه ستاره‌ها ما را ساختند (و ما بدون آن‌ها چه کسی خواهیم بود) اثر روبرتو تروتا

starborn
بدون ستاره‌ها، تاریخ گونه ما بسیار متفاوت بود. این بحث اصلی در ادای احترام جذاب روبرتو تروتا به آسمان شب پر ستاره، Starborn است. ستارگان چیزی بیش از زیبایی هستند: همانطور که تروتا نشان می‌دهد، تلاش‌های ما برای درک حرکات ستارگان و سیارات (و خورشید و ماه) نقش مهمی در توسعه ناوبری و زمان سنجی دقیق ایفا کرد. به عنوان مثال، در مصر باستان، ستاره درخشان سیریوس به عنوان یک خدا پرستیده می‌شد، و آغاز سال جدید زمانی که سیریوس برای اولین بار در آسمان قبل از طلوع آفتاب قابل مشاهده شد، نشان داده شد. در همین حال، پلینزی‌های دریانورد، از جزیره‌ای به جزیره دیگر در اقیانوس آرام سفر می‌کردند و موقعیت‌ها و حرکات حدود 200 ستاره را به خاطر می‌سپردند – به کمک دانش آن‌ها در مورد جریان‌های اقیانوسی، ماهی‌ها، پرندگان و جلبک‌های دریایی. دقیق‌ترین زمان‌سنج‌های امروزی ساعت‌های اتمی هستند که ارتعاشات اتم سزیم را می‌شمارند – اما حتی این ساعت‌ها نیز باید بر اساس خورشید و ستارگان تنظیم شوند، زیرا چرخش زمین به تدریج کاهش می‌یابد.

اما آسمان شب دیگر مانند گذشته قابل مشاهده نیست. نویسنده نشان می‌دهد که چقدر آلودگی نوری از دست می‌دهیم – ابتدا از شهرها و صنعتی شدن و اکنون از ماهواره‌های به اصطلاح صورت فلکی مانند ماهواره‌هایی که توسط SpaceX پرتاب شده‌اند – همه به جز درخشان‌ترین ستاره‌ها و سیارات را برای میلیون‌ها زمینی محو می‌کند. اگرچه تروتا یک فیزیکدان نظری است، اما این چیزی شبیه یک کتاب درسی نیست. در عوض، نویسنده از مشاهدات روشنگرانه و حکایات شخصی خود برای ادای احترام به رابطه در حال تکامل ما با جهان استفاده می‌کند. شاید بیش از همه، این کتاب یادآوری است که باید به بالا نگاه کرد – و آن چشم انداز را بدیهی ندید. -Dan Falk

 

5. Rough Sleepers: ماموریت فوری دکتر Jim O’Connell برای شفا دادن به افراد بی خانمان توسط تریسی کیدر

10 کتاب علمی برتر
در این کتاب، نویسنده، تریسی کیدر، یک پزشک متعهد را معرفی می‌کند که بی‌خانمان‌های بوستون را درمان می‌کند. جیم اوکانل، پزشک تحصیل کرده هاروارد، بنیانگذار و رئیس برنامه مراقبت‌های بهداشتی بوستون برای بی‌خانمان‌ها است. “برنامه”، همانطور که اوکانل آن را می‌نامد، تقریباً 400 کارگر را برای درمان بیش از 11000 بی‌خانمان در سال استخدام می‌کند. O’Connell، که از خانه نشینان به عنوان “خواب خشن”، یک اصطلاح بریتانیایی قرن 19 یاد می‌کند، توسط بیمارانش دکتر جیم نامیده می‌شود. او آن‌ها را در یک کلینیک معالجه می‌کند و برای ملاقات با آن‌ها در خیابان با یک ون رانندگی می‌کند. او همه چیز را از شپش و گال گرفته تا مشکلات پیشرفته‌تری را که بیماران پس از سال‌ها بی‌توجهی دارند، از جمله تومورهای بزرگ و در یک مورد، فتق‌هایی که زیر زانوهای یک مرد افتاده است، مورد بررسی قرار می‌دهد. گذشته از مراقبت، اوکانل گاهی اوقات پول و کارت‌های هدیه خود را به دست می‌دهد.

بی‌خانمانی یک مشکل طاقت فرسا با دلایل زیادی است، از فقر گرفته تا اعتیاد به مواد مخدر و بیماری روانی، و مبارزه با آن دشوار است. O’Connell تنها آخرین خط دفاعی است، یک حرفه‌ای متعهد که طبق یک حساب، مردی در ته یک صخره است که سعی می‌کند افراد را پس از سقوط دستگیر کند. اگرچه کیدر به طور مختصر به مشکل فزاینده بی‌خانمانی شهری و تلاش سازمان‌ها برای مبارزه با آن می‌پردازد، این کتاب به دلیل روایت روان نویسنده که پیوند بین دکتر جیم، همکارانش و بیماران بی‌خانمانش را نشان می‌دهد، در فهرست 9 کتاب علمی برتر قرار می‌گیرد. این بخش از جامعه که اغلب نادیده گرفته می‌شود، شاید در کتاب پس از مرگ یک بی‌خانمان، و مردم در درمانگاه و خیابان داستان‌ها و سوگواری درگذشت او را به اشتراک می‌گذارند، به بهترین شکل نشان داده شده است. کیدر می‌نویسد: «اجتماع افراد خشن که معمولاً بسیار  غیررسمی هستند، گاهی اوقات می‌توانند مانند میسلیوم در زیر یک کف جنگلی به هم متصل باشند.» –J.S.

 

6. تا کجا نور می‌رسد: زندگی ده موجود دریا اثر سابرینا ایمبلر

10 کتاب علمی برتر
طبیعت بی شرمانه عجیب و غریب است. ما توسط گونه‌هایی احاطه شده‌ایم که خارج از تجربه انسانی ما زندگی می‌کنند، نقاط تضاد بازتابی با زندگی زمینی ما. کتاب خاطرات علمی پرشور سابرینا ایمبلر از این تفاوت‌ها لذت می‌برد و از آکواریومی از موجودات زیردریایی به عنوان فویل‌هایی برای لحظات مهم زندگی نویسنده استفاده می‌کند. بقایای حفظ‌شده یک نهنگ فویل‌ای برای تشریح جدایی است، و شیفتگی گاهی اوقات ما با یک کرم دریایی به نام مهاجم شنی، به مراقبه‌ای در مورد رضایت شکل می‌دهد. مقاله ایمبلر «ما ازدحام می‌کنیم»، به ویژه، یک گنج است. ارگانیسم‌های دریایی به نام سالپ که بخشی از زندگی خود را در مجموعه‌ای از صدها نفر سپری می‌کنند، خاطره گرمی از جشن‌های غرور در امتداد خط ساحلی نیویورک باز می‌کنند.

هر یک از فصل های ایمبلر مملو از اطلاعات علمی در مورد گونه هایی است که انتخاب کرده‌اند، اما کتاب به عنوان تمرینی برای همدلی زیر دریا می‌درخشد. ایمبلر می‌نویسد: “من می‌خواهم بدانم که ده ماهی زمانی که نه از ترس، بلکه به دلیل اجتماع و جنسیت انگیزه دارد، قادر به چه نوع دگرگونی است، و من علاقه ای ندارم که آن را مبدل بنامم.” ممکن است موجودی مانند کوتل ماهی بسیار دور از آنچه ما می‌دانیم به نظر برسد و بیش از 500 میلیون سال از آن جدا شده است، اما ایمبلر به زیبایی نشان می‌دهد که ما می‌توانیم در زندگی‌هایی که از منطقه فوتیک تا عمیق‌ترین اعماق رشد می‌کنند، نورهایی از خودمان را ببینیم. – Riley Black

 

7. عنصر شیطان: فسفر و جهان خارج از تعادل اثر دن ایگان

TheDevils...
همانطور که مواد شیمیایی پیش می‌روند، فسفر – شماره 15 در جدول تناوبی – چیزی شبیه به پارادوکس است. در کتاب عنصر شیطان، روزنامه نگار دن ایگان توضیح می دهد که چگونه فسفر برای تمام زندگی ضروری است. آن را می توان در هر سلول بدن شما یافت. اما همچنین قابل احتراق و انفجار است. به اصطلاح فسفر سفید یک ماده مومی شکل است که وقتی در معرض اکسیژن قرار می گیرد به طور خود به خود می سوزد و می تواند باعث شود دما به 2370 درجه فارنهایت برسد. فسفر سفید عنصر کلیدی در بمب‌هایی بود که متفقین در طول جنگ جهانی دوم در هامبورگ آلمان پرتاب کردند و طوفانی را به راه انداخت که شهر را با خاک یکسان کرد و حدود 37000 نفر را کشت. فسفر که برای اولین بار توسط یک کیمیاگر آلمانی در دهه 1600 جدا شد، امروزه یک عنصر ضروری در کودها است. بدون آن، میلیون ها نفر گرسنه خواهند ماند. اما ایالات متحده ممکن است تنها در چند دهه آینده فسفر خود را تمام کند – بحرانی که اگان می گوید ممکن است با کمبودهایی که بیشتر در مورد آن صحبت می شود، به زودی با نفت و آب مواجه شویم. در همین حال، رواناب حاصل از استفاده کشاورزی، فسفر را به دریاچه‌ها و رودخانه‌های ما می‌فرستد که منجر به شکوفایی جلبک‌های سمی می‌شود و بخش‌های بزرگی از آب را ناامن می‌کند. یکی از این موارد فلوریدا است که بیش از هر ایالت دیگری دارای ذخایر فسفر است، اما به لطف استفاده بیش از حد از این ماده شیمیایی، اکنون با آبراهه های بدبو و حتی خطرناک مواجه است. ایگان با ترکیبی قانع کننده از علم، تاریخ و ژئوپلیتیک، رابطه پیچیده ما را با این عنصر معمایی روشن می کند. – D.F.

 

8. «مغز پدرم: زندگی در سایه آلزایمر» نوشته ساندیپ جوهر

کتاب مغز پدرم
بیماری آلزایمر حافظه فرد را از بین می‌برد، بله، اما همچنین باعث دگرگونی‌های رفتاری گسترده‌ای می‌شود که می‌تواند شامل بی‌قراری و لجبازی باشد. مبتلایان به این عارضه می‌توانند به بیماران سختی تبدیل شوند که برای عزیزانشان قابل تشخیص نیستند. سندیپ جوهر در کتاب «مغز پدرم» می‌نویسد، این بیماری کند عمل و برگشت‌ناپذیر «بیشتر از خود مرگ ترسیده است». پس از اینکه پدرش در سال 2014 علائم زوال عقل را از خود نشان داد، والدین جوهر به ایالت‌ها نقل مکان کردند تا به پسرانشان نزدیک‌تر شوند. اما این نزدیکی باعث نمی‌شود که آلزایمر پدرش زندگی اعضای خانواده را مختل کند. جوهر از بیان تجربیات زشت و دشوار رفتار غیرمنطقی پدرش که اغلب منجر به دعوای خواهر و برادر و ناامیدی نویسنده می شود، ابایی ندارد.

این کتاب مقدمه‌ای عالی برای تأثیرات آلزایمر بر بیمار و مراقبان است. هنگامی که جزئیات عواملی را که چالش‌های مالی و لجستیکی را به خانواده‌هایی که از بیماران مزمن مراقبت می‌کنند اضافه می‌کنند، می درخشد. میلیون‌ها نفر از یکی از اعضای خانواده مبتلا به آلزایمر مراقبت می‌کنند، اما صدای جوهر بی نظیر است. او از هویت دوگانه خود به عنوان یک پزشک و پسر مهاجر بهره می‌برد تا اخلاق و انتظارات فرهنگی مراقبت طولانی مدت را بررسی کند. اگرچه کتاب امیدی به پیشگیری یا درمان ندارد، اما خوانندگان در صداقت جوهر آرامش خواهند یافت – و برای کسانی که همان سفر مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر را طی می‌کنند، همبستگی خواهند داشت. –Shi En Kim

 

9. دنیای زیرین: سفر به اعماق اقیانوس نوشته سوزان کیسی

کتاب دنیای زیرین
در ماه ژوئن، زمانی که زیردریایی تیتان OceanGate در حین کاوش تایتانیک ساکت شد، جهان بیش از حد معمول به کاوش در اعماق دریا توجه کرد. بعدها، مردم متوجه شدند که این صنعت منفجر شده است. این قسمت غم انگیز نادر ماجراجویی در اعماق اقیانوس بود که یک سال در ساخت آن به دلیل شکست شرکت در آزمایش و توجه به هشدارها بود. اما کاوش بسیار الهام‌بخش‌تر اعماق ده‌ها سال است که در حال انجام است و کتاب جذاب سوزان کیسی، The Underworld، آن را با جزئیات خیره‌کننده مستند می‌کند. همانطور که کیسی اشاره می‌کند، اگرچه می‌توانید نقشه‌های مریخ را در آیفون خود مشاهده کنید، 80 درصد از بستر دریای زمین با جزئیات دقیق ترسیم نشده است. هنوز چیزهای زیادی برای کشف باقی مانده است، و کیسی با مصاحبه با پیشگامان اعماق دریا و حتی پایین رفتن هزاران فوتی در زیردریایی‌ها، به این نکته توجه می‌کند که ببیند چه چیزی در آنجا وجود دارد. همانطور که می‌رود، مناظر شگفت انگیز اطراف خود را به اشتراک می‌گذارد – ماهی‌هایی که مانند باران شهابی روشن می‌شوند، میگوهایی که چرخ می‌زنند و تشک‌های میکروبی نارنجی رنگ. او همچنین تاریخچه اکتشافات در اعماق دریا را شرح می‌دهد و جزئیات تلاش‌های فعلی برای کشف بیشتر در مورد دنیایی را که اکنون بیش از هر زمان دیگری شایسته توجه ماست، شرح می‌دهد. بسیاری از شرکت‌ها در حال بررسی استخراج فلزات گرانبها از کف دریا هستند، و کتاب کیسی گواهی بر این واقعیت است که چیزهای بسیار زیبا و مهمی در آنجا زندگی می‌کنند که باید قبل از آسیب‌دیدگی در مورد آن‌ها اطلاعات کسب کنیم. –J.S.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید